Walentynkowa psychoza 
Miłość jako stan emocjonalny była badana od zarania dziejów i jak to zwykle bywa z takimi prostymi zagadnieniami - pozostała niezbadana do dziś. Jednak jeśli bliżej rzucimy Okiem na całą sprawę, nie wydaje się ona aż tak skomplikowana. Każdy członek biol-chema bez wahania potwierdzi, że jest to po prostu zwykły ciąg reakcji chemicznych, natomiast mat-fiz pewnie skłaniał by się ku ciągowi akcji i reakcji (zgodnie z III ZDN). Z kolei humanistów bez wątpienia znów wyniosło by na wyżyny uduchowienia i stwierdziliby, że miłość zwiększa wewnętrzne ciepło... Ich wersja wydaję się być najpraktyczniejsza, bo obecnie mamy luty, a wiadomo szkoła nie Hawaje i jakoś trzeba przetrwać warunki klimatyczne. Ktoś na szczęście mądrze wymyślił (na pewno absolwent mat-fiza), aby w środku mrozów ustanowić święto. Kwestie jego motywów - czy była to miłość czy komercja - może pomińmy. Ważne, że 14 lutego jest "Dzień chorych na epilepsje", znany bardziej jako Walentynki.

Z tego to właśnie powodu naszą szkolną społeczność ogarnął dziwny stan euforii. W tym roku większość świąt wypada w sobotę albo w niedzielę, tak więc i Walentynki nie mogły wypaść inaczej jak w niedzielę, naturalnie pozbawiając uczniów możliwości argumentowania nieprzygotowania na lekcje owym świętem (a wiadomo, nauczyciel jak maszyna bez uczuć i dzień po "to już nie to samo") . Pomimo tego, jakiś tydzień przed godziną "00" (przypadającą na 3 lekcje w poniedziałek) w szkole pojawiła się urna. Nie, nikt nie umarł, ale można było wrzucać do niej swoje listy. Bądź co bądź nie był to element kształcenia patriotycznego i zachęcanie uczniów do głosowania w wyborach, ani jak myśleli niektórzy : miejsce na składanie skarg do / na grupę trzymającą władzę (czyt. "Ojców Zarządców"). Ci, którym wspomniana "miłość" pozwoliła uchronić się przez zamarznięciem zawartość ich czaszki (o ile już wcześniej coś tam mieli...), zapełnili po brzegi całą urnę (była ona skrycie wymieniania codziennie na nową, bo już pod koniec dnia pękała w szwach). Należący do tej drugiej części (tej, u której gorzej z mózgami), jeżeli mieli zbyt rozwinięte poczucie humoru, również wrzucali swoje listy - jednak te z reguły służyły do robienia sobie żartów z innych kolegów, ew. dowartościowywania się, otrzymaną od siebie przesyłką. Tak czy inaczej - nie idąc w ślad Poczty Polskiej - listy dotarły bez opóźnień. Specjalna delegacja rozdawała je około 3 lekcji dnia 15 lutego.

Jak mówi przysłowie "Z kim się zadajesz takim się stajesz", będące w opozycyjnej mniejszości ciało pedagogiczne, chcąc czy niechcąc, jak zwykle ulega wpływom większej społeczności uczniowskiej, w której są swoistą enklawą. W okresie Walentynek, również nauczycielom udzielił się nastrój głębokiej, wspaniałej, bezwarunkowej miłości do wszystkiego - tyle tylko, że u nich to "wszystko" ograniczyło się do własnego przedmiotu... Nikt nie wie dlaczego pozostawali niewzruszeni na postulaty swoich podopiecznych, którzy z serca ogarniętego miłością (oczywiście do tego przedmiotu) błagali o miłosierdzie. Dziwne, że takie patologie mają miejsce w katolickiej szkole. Przecież chrześcijaństwo wzywa do miłość, nawet do wrogów, a tutaj taka zatwardziałość serc nauczycieli... Może by tak wprowadzić święto będące negacją logiczną walentynek ? Np. "święto nienawidzenia". Skoro profesorzy reagują na Walentynki miłością do ich przedmiotu, to może takie święto dało by nam trochę wytchnienia ? Pozostaje tylko pytanie, kiedy miało by się ono odbywać ? Myślę, że najlepiej cały rok...

[ Zobacz wpis ] ( 1087 Oglądane )   |  Link trwały
...odmrożone mózgi... 
Ferie się już niestety skończyły. Na brak zimy nie mogliśmy narzekać jak to bywało w poprzednich latach. Nasze władze się nie spisały i na sądeckim rynku brak jest koksowników, służących do ogrzania się. A komunistyczna władza to dbała o towarzyszy obywateli i nawet na ulicach można było spotkać prototypy centralnego ogrzewania. A u nas w szkole to różnie, czasem przygrzeją czasem przemrożą, zmienni jak kobiety. Bo jak twierdzi nasz nieprawdopodobnie wielebny ojciec wice-dyrektor:"Jak jest zimniej to mózgi lepiej pracują". Cóż, niektórym to czy w cieple czy w zimnie to i tak w ogóle nie pracują. Poza tym można zaoszczędzić na odzieży wierzchniej, gdy powietrze jest cieplejsze. A tak to trzeba stosować różne inne sposoby rozgrzewania się, swoją drogą mogą być bardzo integrujące. Dlatego przy tak mroźnej pogodzie nie powinno dziwić i irytować pytanie; "Masz ogień?".W końcu jakoś trzeba podnieść energię kinetyczną cząstek wewnętrznych organizmu. Od wewnątrz można się rozgrzać jeszcze przez wprowadzenie do ustroju odpowiedniej ilości(oczywiście jak największej) stosownych płynów, aby chociaż ociepliły się relacje interpersonalne.
A z tym myśleniem jak jest zimno to wcale nie jest prawda, bo organizm zużywa większą ilość energii na wytwarzania ciepła w celu ogrzania się zamiast zużyć ją na pracę mózgu. Ci, co w głowie mają pustą przestrzeń mają ułatwione zadanie, bo nie tracą energii na pracę mózgu, który zużywa aż jedną czwartą glukozy.Na niektórych lekcjach nie ma różnicy czy ciepło czy zimno, bo np. na lekcjach u pani Sułkowskiej uczniowie i tak się trzęsą i klepią zdrowaśki, aby nie zostać wywołanym do odpowiedzi. A u pani Bialic jak by tak przeprowadzić doświadczenie jak zachowuje się człowiek pod wpływem działania napięcia elektrycznego efekt byłby podobny, a nawet można powiedzieć bardziej wyrazisty, a uśmiech na twarzy bardziej zarysowany.
Mróz(nie Kuba!)ma także swoje dobre strony. Łapiąc zawias podczas odpowiedzi z historii można się łatwo wytłumaczyć, że język zamarzł w ustach, a brak zadania domowego wyjaśniamy brakiem prądu w domu. W końcu nie można nikogo faworyzować przez to, że doszedł do niego postęp cywilizacyjny. Nauczyciele muszą wykazywać wyrozumiałość bardziej konserwatywnym poglądom, może np. ktoś nie akceptuje elektryczności i siedzi przy lampie naftowej. Modne jest ostatnio także bycie przyjaznym dla środowiska, więc czy nauczyciel ma prawo przyczepić się do tego, że ktoś ma w domu ciemno, bo energia elektryczna jest nieekologiczna i nie ma sposobności pracy w domu? Poza tym wprost idealna jest wymówka, tłumacząca spóźnienie spowodowane złymi warunkami na drogach itd., gorzej jak ktoś spóźnia się w południe po dwudzietsiominutowej przerwie, a na poprzedniej lekcji ma obecność.


[ Zobacz wpis ] ( 1282 Oglądane )   |  Link trwały
"... lat minęło jak jeden dzień" 
"Już bliżej jest niż dalej, o tym wiesz." - tak, Nowy Rok się zaczął, co prawda z Dodą, ale chwalebnie wyrównała szanse na powodzenie w życiu, na kolejny rok zwycięstw, szałowa Maryla Rodowicz. Nikt co prawda jeszcze nie śpiewał i nie biegał przez płotki równocześnie, ale nasza szkoła ze względu na wyjątkowość wszystkich możliwych 'chwytów' jest pod tym względem, niesamowicie niezrównana (nie myl: 'niezrównoważona'). Jak widać społeczeństwo ciała pedagogicznego nic sobie nie robi z tego, że Nowy Rok już rozpoczęty - co jest synonimem związku wyrazowego - my ledwo żywi... Jednak oni niczym Cerber z hadesowych podziemi, czatują na tych, którzy zgodnie z zegarem biologicznym zapadają w sen zimowy. Ci biedacy są niczym porzucone młode - bez szans na przeżycie. Nie bez przyczyny biologii uczą pewne dwie Panie o ciekawym usposobieniu, ale niesamowicie... ummm... naturalistycznym :D A przecież trzeba pamiętać, że według standardów nauczycieli, uczeń mimo śniegowej pory nie może zaspokoić potrzeb swego orga(ni)zmu. Tu jednak fortuna się kołem toczy i dalej, nieprzerwanie jedzie równo po każdym z nas, niczym InterCity po polskich torach kolejowych. Nie dość tego, że nie dają nam spać, to jeszcze nie dosypiamy, przez multum nauki. Czemu się tak dzieje? Nauczyciele jako istoty przewyższające każdego innego śmiertelnika są bardziej wytrzymali psychicznie, nie wspominając o pewnych wyjątkach, dla bezpieczeństwa i ku potomności nie będę wymieniać. Powodem tej nad aktywności tego gatunku staje się ich przerwany sen, myśl nie dająca im za żadną cenę spać, myśl, że trzeba nam sprawdziany zrobić i rzucić nas na głębokie bagno. Najdogodniejszym terminem męczarni jest przecież tydzień poprzedzający czas ŚWIĘTA UCZNIA, czyt. ferie :)) Tak więc drodzy bracia i siostry, pobratymcy plemienni, pokażmy, że też jesteśmy twardzi, twardsi niż spiżowe mury Tartaru! Pamiętajcie jeszcze tylko cztery dni i freee!!!

Trzymajcie się zmęczone niedźwiadki!
Lianell


[ Zobacz wpis ] ( 1110 Oglądane )   |  Link trwały
Mikołajki 
Każde dziecko wie (tylko później zapomina), że na początku grudnia Święty Mikołaj przychodzi na świat i rozdaje prezenty. Z tego oczywistego powodu również do naszej szkoły przyszedł Mikołaj. Dzień 6 grudnia wypadł w niedzielę, więc mikołajki rozbiły się na te falstartowe i te spóźnione. W klasach, zgodnie z zasadą "każdy dla każdego" Mikołajów było wielu, choć nie każdy święty i nie wszystkie prezenty były, jak na Mikołaja przystało... odpowiednio cenzuralne. A uczniowie pomysłów mają wiele. Pojawiły się nawet skaczące części ciała kobiecego (jakie to wiadomo) ... Jedyną elitą był biol-chem rocznika pierwszego, gdyż do nich (ku zazdrości innych) naprawdę przyszedł Mikołaj. Gdy na swojej godz. wych. wkroczyli do sali, byli bardzo zaskoczeni, gdyż prezenty były już przygotowane. Czyżby cuda ?

Co do cudów to było ich więcej. Rzeczą prawie niemożliwą (nawet bardziej niż autostrady i stadiony na 2012) był fakt, cząstkowego udzielenia się świątecznej atmosfery naszym dyktatorom merytorycznym. W umysłach nauczycieli zaiskrzył (niczym iskry z maszyny elektrostatycznej z sali 209 rażące Panią od fizyki) pomysł chwilowego zawieszenia tyrani i obdarowania uciskanego ludu resztką miłosierdzia. Zaowocowało to na niektórych lekcjach brakiem przesłuchań czy składania pisemnych zeznań w dniu mikołajek. Choć nie wszystko było bezcelowe. Niektórzy wykładowcy częstowali swoich uczniów cukierkami niewiadomego pochodzenia, co pod pretekstem pojednania, na pewno miało zmusić nas do jeszcze większego wysiłku umysłowego, możliwego jedynie dzięki skromnej dawce glukozy. Z przykrością trzeba przyznać, iż nie zawsze było tak pięknie. Parafrazując przysłowie "student potrafi" na "uczeń potrafi", niektórzy uczniowie, wykorzystując mikołajki, jako okazję do składania jawnych łapówek, obdarowali swoich ulubionych nauczycieli prezentami, oczywiście ze szczerego serca i bezcelowo.

Po szkole krążył też Mikołaj w tradycyjnym stroju amerykańskim (cały czerwony, białe elementy, długa siwa broda i śmieszna czapka - strój niczym nie przypominający biskupa, ale cóż...). Musiał on transportować bardzo cenną zawartość, gdyż obstawy mógł mu pozazdrościć sam Barrack Obama. Samolotów F-16 ani F-999 nie było, ale za to miał budzących postrach 2 garniturowych goryli i 2 żołnierzy, którzy oczyszczali teren z niegrzecznych dzieci (i nauczycieli też) przed wkroczeniem Świętego. Robili to przez (prawie) wyważenie drzwi i ostrzelanie wszystkiego co się rusza, prawdopodobnie upamiętniając nadchodzącą rocznice stanu wojennego.

[ Zobacz wpis ] ( 896 Oglądane )   |  Link trwały
chrzest pierwszaków 
Od początku roku nie odbyło się od wołania KICI KICI do młodszych kolegów. Czasem ich to irytowało, a nasze niegroźne zawołania stawały się denerwujące. Cóż zrobić, każdy przecież musi przez to przejść. Trzeba być najmłodszym, żeby kiedyś być najstarszym w szkole...Jak nakazuje starodawna tradycja pierwszoklasiści powinni zostać ochrzczeni, aby stać się prawowitymi uczniami szkoły. Tak i my tego roku postanowiliśmy zorganizować nowo przybyłym KOTOM(tym z gimnazjum) BONIFACJE. Byli nieochrzczeni, a więc niewierni, co w szkole katolickiej stanowi skandal na miarę ministerstwa edukacji. Stali jak sieroty przed nieuchronnie zbliżającą się kartkówką z fizyki/informatyki.
O planowanych bonifacjach wiedzieli nieliczni. To jeszcze nic, że zgroza szerzyła się wszem i wobec, a atmosfera tajemnicy i dreszczyk emocji napełniały koty. Piekło miało się dopiero rozpocząć.
Zakładnicy zostali zaprowadzeni do szkolnych podziemi. Akompaniowały im MIŁE docinki ze strony trzecioklasistów. Kazano im pić mleko, aby wzbogacić ich dietę w niezbędne składniki odżywcze. Bo siła fizyczna będzie odtąd potrzebna nie tylko na fizyce.
A mówią: Pij mleko będziesz wielki jak pan Szymański(lub nasz były minister edukacji), jest do czego dążyć w każdym razie. Jeśli ktoś mimo wypijania dużych ilości wysokoprocentowego...mleka nie urośnie, pan Wańczyk pocieszy go faktem, że małe jest piękne. Swoją drogą rzeczywistość pokazuje, iż będąc niewysokim też można zostać prezydentem. Koty miały okazję zobaczyć parodię pewnych nauczycieli w wykonaniu kolegów i mieli zgadywać np. kto straszy minus jedynkami, a kto poprzez swoje dłuuugie i pouczające mowy propaguję zdobywanie kultury fizycznej na siłowni, nie pomijając oczywiście wszelkich niebezpieczeństw z tym związanych. Wysłuchali również przemowy kolegi Jordana, który w każdym szczególe przypominał towarzysza Stalina. Aczkolwiek wcale nie wzbudzał takiej grozy jak właściwy rosyjski dyktator(ciekawe, dlaczego). Swoją obecnością zaszczyciły szkolne podziemia dwie koleżanki z pierwszej klasy liceum, propagujące tolerancję dla innch orientacji. Miały one przypomnieć wszystkim, że licealistów w szczególności należy chwałą otaczać, bo mają więcej kłopotów na głowie niż gimnazjaliści.

Pierwszoklasiści zostali zobowiązani być posłusznym we wszystkim starszym kolegom, a wszystkich członków ciała pedagogicznego i ojca dyrektora należną czcią otaczać. Karabiny w rękach starszych kolegów same za siebie mówiły, co się stanie jeśli pierwszaki nie będą stosować się do pewnych z góry ustalonych zasad. Niektórzy licealiści pod czujnym OKIEM księdza Matejskiego ćwiczą na strzelnicy, wiec lepiej z nimi nie zadzierać.[ Zobacz wpis ] ( 964 Oglądane )   |  Link trwały

<<Pierwszy <Powrót | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Dalej> Ostatni>>